Hity CaliVity

        

    Polinesian Noni

      

         Ocean 21 

    

       ParaProtex

     

       AC-Zymes

      

         Nopalin

        

         OxyMax

 

Suplementy Calivita

Pluskwa domowa (Cimex lactularius)

Pluskwa domowa (Cimex lactularius)

Opis ogólny
 

Pluskwa domowa (Cimex lactularius) - Należą do rzędu pluskwiaków róznoszkrzydłych Heteroptera. Owad brunatny, spłaszczony, o skrzydełkach zredukowanych i czułkach 4-członowych; owłosiony, dorastający do 5 mm długości. Są aktywne nocą. Żywią się krwią ludzi, podobnie jak ich larwy. Owady chowają się za dnia w szpary łóżek, do sienników, tapicerki, podłóg, mebli, pod tapety i do rurek instalacji elektrycznej. Jaja są składane wiosną, po kilkadziesiąt, na przedmiotach domowych, w szparach. Larwy wylęgają się z jaj po 3 tygodniach. Okres larwalny trwa około 2 miesiące. W razie braku człowieka atakują inne ssaki, a nawet ptaki. Na ludziach z kolei może pasożytować pluskwa gołębia Cimex columbarius, która żyje w kurnikach i w pobliżu gniazd gołębi. Może nie spożywać pokarmu przez rok. Przenoszona jest z pośrednictwem ubrań i sprzętów domowych.

Objawy

Nieprzyjemny zapach w miejscu żerowania owadów; skórne zmiany alergiczne na skórze, grudki zapalne, świąd skóry, pokrzywka, rzadziej nasilony katar i częste kichanie.

Ciekawostki

  • Pluskwa w dolnej partii ciała ma gruczoł, który produkuje oleisty płyn, kiedy owad jest zaniepokojony. Zapach płynu jest podobny do malin, dlatego możliwe jest rozpoznanie, czy dom jest zasiedlony przez pluskwy.
  • W przeszłości pokruszone pluskwy były często używane przez ludowych medyków do leczenia trudno gojących się ran. Ostatnie badania wykazały, że krew pluskwy zawiera substancje, które zabijają bakterie.
  • Inne popularne nazwy pluskwy domowej to wesz ścienna, purpurowy wędrowiec lub mahoniowy tępak.
  • Bułgarscy chłopi, aby chronić się przed pluskwami, kładli wokół łóżek liście fasolki szparagowej - być może włoski na liściach zatrzymywały owady.

Cykl rozwojowy